MotoGP, Jerez: Felvezetés

Pénteken kora délután folytatódik a gyorsasági motorvilágbajnokság, ezúttal a spanyol nagydíjjal, Jerezben.Az edzésekről és a futamról élőben beszámolunk.

Az idei első futamon Katarban legnagyobb meglepetésre a 19 esztendős japán Shoya Tomizawa nyerte meg, méghozzá egy szenzációs futam után. Talmácsi Gábor a Fimmco Speed Up versenyzőjeként a kilencedik helyen zárta, aminek bravúros pontszerzés lett az eredménye. Ezután jött volna a Motegi Japán Nagydíj, de közbe szólt a természet. Mint ismeretes a vulkáni kitörés miatt, korlátozták a légi forgalmat, így elmaradt. Elhalasztották október első hétvégéjére a versenyt, így most ezen a hétvégén a spanyol nagydíj következik. A
A legkisebb kategóriában a 125-nél Nicola Terol nyerte meg a katari nagydíjat, a második Vazquez, és a harmadik Marquez lett. A királykategóriát, pedig a Doktor, Valentino Rossi nyerte meg, a második Jorge Lorenzo, míg a harmadik helyen Anrea Dovizioso végzett.

A Gran Premio bwin de España-i futamon a versenyzők listáját még két spanyol versenyző, Ivan Moreno és Amadeo Llados egészítik ki, akik az Andalucia Cajasol, illetve a Llados Racing Team színeiben versenyeznek majd.

A jerezi pályáról néhány információ:
1986-ban épült a pálya és egy évvel később már meg is rendezték az első GP futamot. Jerezben szinte állandó időjárási viszonyok uralkodnak és nem mellékesen, gyönyörű helyen, Spanyolország déli részén helyezkedik el. Számos lelátóval rendelkezik, ahonnan tökéletes kilátás nyílik a pályára akár 250.000 látogató számára is. Két alternatív pályavezetéssel rendelkezik (4423 és 4428 méter hosszúak), melyeket a szezonon kívül újra aszfaltoztak.
A MotoGP programban való állandó jelenléte miatt még mindig az egyik kedvenc az előszezonban a csapatok számára. A pálya öt bal és nyolc jobb kanyarból áll. Meglepően nagy szintkülönbséggel rendelkezik és bizonyos mértékig az ívek is változnak rajta, ezzel ellentétben az átlagos szemlélő számára nagyjából síknak tűnik.
A pálya tökéletesítése folyamán nagy gondot fordítottak a biztonság maximalizálására, ami elengedhetetlen kritérium, ha figyelembe vesszük a jelenlegi MotoGP gépek megnövelt teljesítményét és sebességét. Talmácsi Gábor 2007-ben a legkisebb kategóriában (a 125ccm-nél megnyerte a futamot!).

Néhány érdekesség a futammal kapcsolatban (a motogphirek.hu-tól idéztük):
23: A Spanyol Nagydíj utáni kedden ünnepli majd huszonharmadik születésnapját a helyiek egyik kedvence, Jorge Lorenzo.

41: A villanyfényes Katarban ennyi versenyző állt rajthoz a világbajnokság vadonatúj középkategóriájának, a Moto2-es bajnokságnak első megmérettetésén. Ez a szám, bár elképesztően magas mégsem számít világrekordnak, hiszen az 1988-as 250-es Nyugat – Német Nagydíjon negyvennyolc motoros sorakozott fel a Nurburgring rajtrácsára.

171: Shoya Tomizawa meglepetésszerű győzelme volt a japán motorsport történetének százhetvenegyedik világbajnoki sikere. Ezzel a diadallal a felkelő nap országának is nevezett Japán már csak egy győzelemmel van elmaradva a százhetvenkettő diadallal büszkélkedő Amerikai Egyesült Államoktól.

200: Valentino Rossi Katarban kétszázadik alkalommal bírta pontszerző helyen befejezni éppen aktuális viadalát, Spanyolországban pedig – egy világbajnoki egységet érő pozíció megszerzésével – harmadik motorosként lépheti túl a mérföldkőnek számító kétszázas határt. Ez eddig csak két versenyzőnek (Alex Barrosnak és Loris Capirossinak) sikerült.

986: Ennyi pontot szerezett királykategóriás pályafutása során Casey Stoner. Ha világbajnokunk a hétvégén elsőként, másodikként, avagy harmadikként látja majd meg a kockás lobogót, akkor Ő lesz a tizenhatodik pilóta, aki profi pályafutása során átlépte az ezer egységes álomhatárt.

MotoGP: 14:00

Az szabadedzésekről, az időmérő edzésről, valamint a versenyről élőben fogunk beszámolni. Szurkoljunk közösen Talmának!