Barrichello: „Még sokáig versenyképes akarok maradni“

Nagy dobásra készül a Williams a hétvégi Belga Nagydíjon. A nyári szünet előtt a magyar futamon mindkét versenyzőjük, Nico Hülkenberg és Rubens Barrichello is pontot szerzett, így a csapat folytatni szeretné a jó szereplést. A legendás spá-i ringen több újítást is bevet a brit istálló, amely pontszerzéssel ünnepelné meg brazil versenyzőjének 300. futamát, valamint azt, hogy a német pilótája pár nappal ezelőtt töltötte be a 23. életévét.

Több okból is nagyon fontos a Williams számára a hétvégi Belga Nagydíj. Egyrészt szeretné folytatni jó sorozatát – az elmúlt futamokon többnyire pontokat szereztek -, másrészt emlékezetessé tenné Rubens Barrichello 300. versenyét, illetve utólag Nico Hülkenberg születésnapját, hisz az újonc német pilóta augusztus 19-én töltötte be a 23. életévét. A Forma-1 egyetlen magyar szponzora, a HELL által támogatott gárda alaposan kihasználta a négy hetes nyári szünetet, és a legendás spá-i ringre frissített aero-csomaggal érkezik, amitől nagyon sokat remél.

Sam Michael, a csapat technikai igazgatója úgy véli, a Belga Nagydíj helyszíne igencsak nagy kihívás a mérnökök és a pilóták részére. „Már a különböző szektorok is más-más beállítást követel, hisz amíg az 1. és a 3. résznél alacsony tapadást igényel a pálya, addig a középsőben a létező legnagyobb leszorítóerővel lehet jó eredményt elérni. Így nagyon nehéz azt a beállítást eltalálni, amivel a lehető legjobb köridő érhető el. Új első és hátsó szárnyakat, valamint néhány mechanikai újdonságot is kipróbálunk ezen a futamon, és remélem, a felfrissített FW32-es segítségével méltó módon tudjuk majd megünnepelni Rubens 300. futamát.“

Rubens Barrichello (30 pont, 11. hely az összetettben) igazi mérföldkőhöz érkezik el ezen a hétvégén, hisz a veterán pilóta a 300. versenyén áll rajthoz – az első versenyét még 1993-ban futotta -, amivel abszolút csúcstartó az F1-ben. Spa különösen a szíve csücske, hisz korábban nyert már itt alacsonyabb kategóriákban, és élete első pole pozícióját itt érte el: 1994-ben, minden idők legfiatalabb időmérő győztese lett – azóta ezt a címet Fernando Alonso 2003-ben elhódította tőle -, ám sajnos a versenyen a 19. körben kicsúszott. Azóta kétszer állt dobogón – 2002-ben második, míg 2004-ben harmadik volt -, és többször volt pontszerző a belga pályán. Saját bevallása szerint nagyon szeret itt versenyezni, és nagyon bízik abban, hogy a mostani, jubileumi futamát még nagyon sok, eredményes verseny követ majd. „Spa egész egyszerűen fantasztikus, és ezt nem csak azért mondom, mert annak idején itt szereztem meg az első rajtelsőségemet, és más kategóriákban már a győzelem ízét is megérezhettem. Mindig is tele volt kihívásokkal a pálya, és az idei szabályok, miszerint például nem tankolhatunk, még izgalmassabbá tehetik a futamot.Nagyon nehéz beállítani az autót, hisz a lassabb szakaszok mellett olyan gyors kanyarokban kell száguldanunk, mint La Source és a legendás Eau Rouge. Amennyiben aerodinamikailag sikerül optimálisan beállítanunk az autót, reménykedhetünk egy jó köridőben, és ha a leszorítóerőt maximálisan kihasználjuk, lesz lehetőségünk az előzésekre is. Ez lesz a 300. futamon, ez számomra még mindig hihetetlen, hogy ezt elértem a Forma-1-ben. Nem érzem öregnek magam, úgy vélem, pályafutásom csúcsán vagyok, és bízom abban, hogy még sokáig versenyképes tudok lenni.“

Nico Hülkenberg (10 pont, 15. hely összetettben) is ünnepre készül, igaz némi csúszással. A fiatal német pilóta élete legjobb teljesítményét nyújtotta a Magyar Nagydíjon – 6. lett, nyolc pontot szerezve -, és augusztus 19-én ünnepelte 23. születésnapját. Utóbbit egy magyarországi szerepléshez hasonló helyezéssel szeretné emlékezetessé tenni. Minden esélye megvan a pontszerzésre, hisz jól ismeri a pályát: tavaly a GP2-es futamon taktikusan versenyezve második lett, míg a sprintszámban egy rajtbaleset miatt nem tudott eredményt elérni. Mindenesetre Hülkenberg bizakodó. „A magyar futamot követően a mérnökeimmel kielemeztük a teljes versenyhétvégét, és örömmel állapítottuk meg, a jó eredmény mellett számos adattal is gazdagodhattunk, ami a fejlesztéseknél nélkülözhetetlenek lehetnek. Mivel nagyon nagy sikernek éltem meg a 6. helyet, így a nyári szünetem ennek fényében ragyogóan telt el. Egyrészt teljesen ellazultam, másrészt sokat edzettem, hogy bírjam az idény hátralévő terheléseit. Spa következik, a sportág egyik legendás pályája, ahol ugyan nem rendelkezem F1-es tapasztalatokkal, de nagyon izgatottan várom már, hogy körözhessek rajta. Az elmúlt futamokon sokat léptünk előre, és tudva, mennyit fejlődött az FW32-es, bízom abban, hogy az időmérőn és a versenyen is újra azt a formám mutassam, amit az utóbbi nagydíjakon. Nincs gond az önbizalmammal, és a lendületem remélhetőleg kitart az évad végéig.“

Damon Hill árnyékában

A Williams általában jól szerepelt ezen a pályán, hisz eddig négy futamon volt első. Kiemelkedik a csapat pilótái közül Damon Hill, aki williamsesként kétszer (1993, 1994) – a Jordan versenyzőjeként még egyszer – nyert Spá-ban, de szintén öregbítette a brit istálló hírnevét az 1986-ban győztes Nigel Mansell. A Williams negyedik sikerét a Belga Nagydíjak történetében Zolderben érte 1981-ben az argentin Carlos Reutemann. Ezen kívül a gárda valamelyik pilótája 9 alkalommal indulhatott az első rajtkockából, és ötször futották meg a verseny leggyorsabb körét.

Az elmúlt öt futam williamses helyezései

2004 – Juan Pablo Montoya: kiesett; Antonio Pizzonia: kiesett

2005 – Mark Webber: 4.; Antonio Pizzonia: 15.

2006 – Nem rendeztek futamot

2007 – Nico Rosberg: 6.; Alexander Wurz: kiesett

2008 – Nico Rosberg: 12.; Kazuki Nakadzsima: 14.

2009 – Nico Rosberg: 8.; Kazuki Nakadzsima: 13.

Forrás: At&T Williams/Anderson Communications

Barrichello: „Még sokáig versenyképes akarok maradni“” bejegyzéshez egy hozzászólás

1. Visszajelzés: Barrichello: „Még sokáig versenyképes akarok maradni“ | Sportmagazin – Sportmag.hu – Minden ami sport – Sportmagazin – Foci – Kézilabda – Kosárlabda