Férfi Kosár, Eb-selejtező, 8. mérkőzés: Magyarország – Ukrajna 83–75 (13–14, 28–20, 21–19, 21–22)

Csütörtökön este 19:00-kor Szolnokon az ukránok ellen játssza utolsó selejtező mérkőzését a magyar férfi kosárlabda-válogatott. Szurkoljunk közösen a fiatal csapatnak. Tartsatok velünk!

Szerda délelőtt Szombathelyen az Arena Savariában tartott sajtótájékoztatót a csütörtöki találkozó előtt a magyar férfi kosárlabda-válogatott képviselői. A bb1.hu helyszíni beszámolója szerint az asztalnál helyet foglalt Mészáros Lajos szakmai igazgató, Braniszlav Dzunics edző, Fodor Márton csapatkapitány és Lóránt Péter csapatkapitány-helyettes.

Először Mészáros Lajos, szakmai igazgató kért szót, aki elmondta, hosszú sorozaton van túl a csapat.

“Ez egy nagyon feszített tempó volt, a saját bőrünkön is éreztük. Persze azt azért gyorsan hozzátenném, hogy ellenfeleinknek is legalább ennyire nehéz volt. A mi dolgunkat nehezítette, hogy lejátszottunk négy meccset és a sorsolás szeszélye folytán a meccsek között nem volt pihenőnk, hanem pont a két forduló közé esett a szabadnapunk. Nagyon fontos, hogy a csapat az utolsó meccsen felkészülten, motiváltan lépjen pályára.”

Ezután a válogatott edzője, Braniszlav Dzunics következett, a szakember elmondása szerint még őt is meglepte, hogy a csapat partiban tudott lenni jóval esélyesebb ellenfeleivel szemben.

“Őszinte leszek, én a sorozat előtt egy kicsit szkeptikus voltam. Nem gondoltam, hogy tudunk majd nyerni akár egy meccset is. Ez volt a realitás. Aztán azzal, hogy itthon kétszer is sikerült, bebizonyítottuk, hogy idegenben is van keresnivalónk bárki ellen. Pozitív dolognak tartom, hogy végig megvolt a csapategységünk, az akaratunk és a lendületünk. A rutin azonban nagyon hiányzott, játékosainknak szinte semmi nemzetközi tapasztalatuk nincs. Az biztos, hogy sok munka vár még ránk, egyénileg és csapatként is van még hova fejlődnünk. Persze most mondhatnánk, hogy minden szép és jó, mert nyertünk már két meccset, de azért azt el kell ismerni, hogy még nagyon messze vagyunk az EB-től.”

A két játékos, Fodor és Lóránt is a szurkolók segítségét kéri a mérkőzésre.

Fodor Márton:

“Nagyon remélem, hogy sokan kijönnek majd a meccsre. A három szolnoki mérkőzésen kiderült, hogy a közönség támogatásával olyan eredményeket érhetünk el, amire mindenki felkapja a fejét. Utolsó meccsünk következik, bár nagyon nehéz ellenféllel játszunk, mindenképpen nyerni szeretnénk, Horváth Zoli emléke előtt is tisztelegve.”

Lóránt Péter:

“Két része volt ennek az EB-selejtezőnekt. Ha összevetjük az első kört a másodikkal, akkor azt láthatjuk, hogy szorosabb és jobb meccseket játszottunk a sorozat végefelé. Egyetértek edzőinkkel, rutintalanok vagyunk, talán ennek a számlájára is írható az, hogy sok meccset a végjátékban buktunk el. Nem azt mondom, hogy lett volna esélyünk megnyerni a csoportot, de ha picivel jobban koncentrálunk, máshogy is állhatna most a tabella.”

A szervezők bejelentették, hogy a válogatott a találkozón búcsúzik el a decemberben tragikus körülmények között elhunyt Égi Centertől, Horváth Zoltántól.

Szerda este Szombathelyre érkezett az ukrán csapat.

Férfi Kosárlabda, Eb-selejtező, 8. mérkőzés:
Magyarország – Ukrajna
Arena Savaria, csütörtök, 19:00

Várható kezdőcsapatok:
Magyarország: Hanga – Vojvoda – Horváth Á. – Tóth G. – Lóránt.
Ukrajna: Lukashov – Zabirchenko – Gliebov – Lishcuk – Pecherov.

A találkozót a Sport 2 élőben közvetíti.

—————————————————————————————————————————————————

A bb1.hu beszámolója a mérkőzésről:

A találkozó elején a magyar játékosok elbúcsúztak a decemberben tragikus hirtelenséggel elhunyt Horváth Zoltántól. A 3000 néző percekig felállva tapsolt.
A nemzeti csapat pedig odaajándékozta a center mezét az Arena Savariának.

Egy perc telt el, mire megszületett az első kosár, Vojvoda dobott ziccert. Nagy csata folyt a pályán, elment közel a negyed fele és még mindig csak 5-5 volt az állás. Az ukránok nagyon szívósan védekeztek, nálunk pedig sok volt a hiba. Főleg a palánk alatt nem bírtunk Lishcuk-ékkal. Dzunics időt is kért, három és fél perccel a negyed vége előtt. Meg is lett az eredménye, mert a végére sokat javultunk és feljöttünk egy pontra (13-14).

A második etap elején sikerült fordítanunk, majd meg is léptünk 4 ponttal. A vendégek kapaszkodtak, de csak az eredmény után rohantak. Cherniy edző három perc után megunta, és 21-19-nél időt kért. Bár egy pillanatra átvették a vezetést, a magyar csapat új erőre kapott és megint elhúzott (28-24). Eltelt újabb három perc, és egy újabb ukrán időkérés következett. Ez sem használt. Lóránt passzából jött rögtön a szokásos Keller-féle alley-up, majd nem sokkal később Hanga is látványos kosarat szerzett. Könnyedén növeltük előnyünket, Lóránt révén pedig fel is javult a palánk alatti játékunk. A félidőben 41-34-re vezettünk.
A negyed krónikájához tartozik még, hogy a szurkolók felállva, vastapssal emlékeztek Horváth Zoltánra a 18. percben (ez volt a center mezszáma).

Vojvoda perceivel indult a második félidő, előbb közelről, majd távolról is betalált a ZTE hátvédje. Először vezettünk a meccsen 10 ponttal (46-36). Aztán megint egy jó időre „beállt az eredményjelző”. Az ukránok egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a gyors, lerohanós kosárlabdánkkal. 3:24 volt hátra, amikor újabb időt kértek a kék mezesek. A különbség azonban csak egyre nőtt. Agresszíven védekeztünk és a támadásainknál is pontosabbak voltunk. A végét elkönnyelműsködtük, így 62-53-as vezetésről várhattuk a záró tíz percet.

Egy kicsit megijedtünk: megnyomták a hajrát az ukránok, és három perc alatt feljöttek öt pontra. Dzunics nem habozott, rögtön időt kért, hogy rendezni tudjuk sorainkat. Volt már kettő is közte – ráadásul dolgunkat nehezítette, hogy fogytán voltunk magas poszton, hiszen Tóth Ádám még az első félidőben megsérült, Lóránt pedig a 36. percben kipontozódott -, ám Fodor triplái és Keller elképesztő zsákolásai a legjobbkor jöttek, így végül a mieink megérdemelt győzelmet arattak.

A lefújás után a játékosok összeborultak, az aréna elhallgatott, a szokásos csatakiáltás helyett pedig ezúttal Horváth Zoltán nevét skandálta a magyar csapat.

A mieink egyébként három győzelemmel és öt vereséggel a harmadik helyen végezhetnek a csoportban.

Mészáros Lajos, a magyar válogatott szakmai igazgatója: Gratulálok a fiúknak! A mai mérkőzés az egész sorozat méltó befejezése volt. Keller Ákos atlétikus képességeit remekül használta ki az együttes, az ukránok „húsdarálóját” csak a levegőben lehetett megverni.

Vitaliy Cherniy, az ukránok edzője: Gratulálok a magyar csapatnak és a szakmai stábjuknak! Ma nagyon rosszul játszottunk, nem tudtunk sem védekezésben, sem támadásban összeállni. Nem találtuk a hazai csapat ellenszerét.

Magyarország – Ukrajna 83–75 (13–14, 28–20, 21–19, 21–22)