Foci, EL-döntő: FC Porto – Sporting Braga 1-0 – a kibeszélő-show

Már az elődöntők előtt biztossá vált az, hogy legalább egy portugál csapatot láthatunk a május 18-ai döntőben, ugyanis három portugál csapat jutott a legjobb négy közé. A Benfica-Braga és a Porto-Villareal párharcokból végül a Braga és a Porto jutott tovább, akik szerdán a dublini Aviva Stadionban játszhatnak majd a trófeáért.

Valóságos Dávid és Góliát párharcról beszélhetünk az idei EL döntő kapcsán. A kis bragai csapat már azzal is meglepetést okozott, hogy bejutott a BL csoportkörébe, azzal meg aztán végképp minden várakozást túlszárnyalt, hogy a BL-búcsú után az Európa Ligában egészen a döntőig menetelt. A Braga eddigi legnagyobb sikere egy 2008-as Intertotó-kupa győzelem volt, ami mellé mindössze egyetlen portugál kupagyőzelmet tud felmutatni, azt is a 60-as évekből. A másik oldalon a portóiak 25 bajnoki címűk, 19 portugál kupagyőzelmük és a 2003-as UEFA-kupa győzelmük mellett két Bajnokok Ligája címet is fel tudnak mutatni.

Nézzük meg hogyan jutott idáig a két együttes. A Braga nem kis meglepetésre kettős győzelemmel jutott túl a Sevilla csapatán (Braga – Sevilla 1-0, Sevilla – Braga 3-4), bekerülve ezzel a BL csoportkörébe. Paciencia mester fiai itt az Arsenal, Shakhtar Donetsk, Partizan hármast kapták a csoportjukba. A portugálok kilenc pontot gyűjtve, a csoportgyőztes Shakhtar és a londoni ágyúsok mögött a harmadik helyen végeztek, ami azt jelentette, hogy az Európa Ligában szerepelhetnek tovább, a legjobb 32 csapat között. Első ellenfelük a lengyel Lech Poznan volt, akiket egy idegenbeli vereséget követően tudtak búcsúztatni: Lech Poznan – Braga 1-0, Braga – Lech Poznan 2-0. Következő áldozatuk az idén elég rapszódikusan teljesítő Liverpool volt: Braga – Liverpool 1-0, Liverpool – Braga 0-0. A négy közé jutásért az ukrán Dinamo Kiev volt a portugálok ellenfele, ezúttal két döntetlennel, idegenben lőtt góllal léptek tovább: Dinamo Kiev – Braga 1-1, Braga – Dinamo Kiev 0-0. Elődöntőbeli ellenfelük a szintén portugál Benfica volt, itt ismét az idegenben lőtt gól döntött: Benfica – Braga 2-1, Braga – Benfica 1-0.

A Porto idén csak az Európa Ligában indulhatott, de itt már a kiírás elején is a nagy esélyesek között tartották számon őket. A csoportkörbe kerülésért a belga Genk volt a kék-fehérek ellenfele, akiket sima 7-2-es összesítéssel intéztek el (Genk – Porto 0-3, Porto – Genk 4-2). Csoportjukban a Besiktast, a CSKA Szófiát és a Rapid Wient is maguk mögé utasítva végeztek az első helyen. A legjobb 32 között azzal a Sevillával találták magukat szemben, akit épp a Braga ütött el a BL csoportkörétől. Egy idegenbeli győzelmet követően otthon ugyan kikaptak, de idegenben lőtt több góljuknak köszönhetően ők jutottak a legjobb 16 közé: Sevilla – Porto 1-2, Porto – Sevilla 0-1. A nyolcba kerüléshez a CSKA Moszkván keresztül vezetett az út, kettős győzelemmel vették ezt az akadályt: CSKA Moszkva – Porto 0-1, Porto – CSKA Moszkva 2-1. A sors fintora, hogy egy körrel később ismét moszkvai túrára kényszerültek Falcaoék, ezúttal a Szpartak Moszkva volt az ellenfél. Ellenfél!? Kérdezhetnék utólag a portugálok, ugyanis olyannyira ráállt a lábuk a moszkvai ellenfelekre, hogy mindkét meccsen öt góllal tömték ki a Szpartak kapuját: Porto – Szpartak M. 5-1, Szpartak M. – Porto 2-5. Ezt követően jött az a meccs, amit sokan előrehozott döntőként is emlegettek, a Villareal elleni elődöntő. Az első, Portugáliában rendezett mérkőzésen nagyszerű első félidőt produkáltak a spanyolok és vezettek is 1-0-ra, ám ezt követően a második félidőre egy sokkal motiváltabb Porto jött ki. A Villareal első félidei teljesítményét is magasan túlszárnyalva, öt góllal szórták meg ellenfelüket 45 perc alatt, amiből Falcao egymaga négyet szerzett. Ezt követően már csak formalitás volt a visszavágó, ahol ugyan kikaptak 3-2-re, de a továbbjutás egy percig sem forgott veszélyben.

Az idei döntő helyszíne az írországi Dublin városa lesz. Azon belül pedig a mindössze egy éve átadott gyönyörű Aviva Stadion. 2010. május 14-én nyitotta meg kapuit az 50.000 néző befogadására képes dublini szentély, ahol foci és rugby mérkőzéseket egyaránt rendeznek. A három éven keresztül zajló építkezés során több mint 6.000 ember dolgozott az építkezésen, több mint 5.000 tonna fémet és több mint 400 kilométernyi kábelt (adat, áram) használtak fel. A kilátogatók többek között három éttermet (összesen 1.500 ember kiszolgálására van kapacitás) és körülbelül hetven kisebb büfét látogathatnak meg meccs előtt vagy közben. A projekt összköltsége 410 millió Euro volt! Az idei EL döntőt tehát itt tekinthetik meg élőben a szerencsés kilátogatók.

A mérkőzés május 18-án, szerdán, 20.45-kor kezdődik. A találkozót élőben közvetíti a DigiSport is.

A várható edzők:
FC Porto (4-3-3): Helton; Sapunaru, Rolando, Maicon, Alvaro Pereira; Guarin, Fernando, Moutinho; Hulk, Falcao, Varela

Sporting Braga (4-4-2): Artur; Garcia, Rodriguez, Paulao, Silvio; Alan, Vandinho, Custodio, Viana; Lima, Meyong

—————————————————————————————————————————————————-

19:45: Sok szeretettel köszöntjük a kedves szurkolókat. Hamarosan kezdődik a portugáli házidöntő az Európa Ligában, az FC Portoval és a Sporting Bragaval.

19:50: Íme a kezdők

FC Porto (4-3-3):Helton – Sapunaru, Rolando, Otamendi, Alvaro Pereira – Guarin, Fernando, Joao Moutinho – Hulk, Falcao, Varela
csere: Beto, Maicon, Belluschi, Walter, James Rodriguez, Souza, Rúben Michael
Menedzser: André Villas-Boas

Sporting Braga (4-4-2): Artur – Miguel Garcia, Alberto Rodriguez, Paulao, Silvio – Vandinho, Custodio, Viana – Hugo Viana – Alan, Lima, Paulo César
csere: Cristiano, Kaká, Mossoró, Hélder Barbosa, Meyong, Elderson, Leandro Salino
Menedzser: Domingos Paciência

20:40: Jelenleg is tart a helyszínen az ünnepség. Hamarosan jönnek a főszereplők.

20:42: Ezekben a másodpercekben jönnek ki a játékosok a pályára.

20:43: A Prto a megszokott kék-fehér szerelésben, míg a Braga a piros felső. fehér nadrágban fog játszani.

20:47: Elkezdődött a mérkőzés, a játékot a Porto kezdte.

1. félidő

20:50: Bragai helyzet: Custodiónak fejeltek oda szépen egy labdát, a portói védők elméláztak, de a középpályás lövése a bal kapufa mellé vágódott!

20:52: Hulk került helyzetbe, de nem lett belőle gól.

20:55: Az első szöglet a mérkőzésen a 10. percben.

20:58: A második portói szöglet történt, de nem lett belőle semmi.

21:01: Eltelt az első negyedóra a mérkőzésen, egyelőre gól nélkül.

21:10: A 24. percben Hugo Viana sárgát kapott.

21:15: A 30. percben Silvio kapott sárgát, miután Hulkba keményen elkaszálta.

21:30: Góóóóóóólll! Kontrából megszerezte a vezetést a Porto! A kolumbiai támadó egy jobboldali beadást fejelt mintaszerűen a jobb felső sarokba! 1-0! Ez volt a 17. gólja a szezonban.

21:31: Az első félidő utolsó perce kezdődött el.

21:32: Vége az első félidőnek. Falcao góljával vezet a Porto.

Futás mennyiség: 54 924 – 54 664

21:48: Kettős csere a Braganál: Alberto Rodriguez helyett Kaká, és Hugo Viana helyett Mossoró.

21:49: Elkezdődött a második félidő.

2. félidő

21:50: bragai lehetőség maradt ki.

21:52: A 49. percben Sapunaru sárgát kapott.

21:58: Garcia kapott sárgát.

22:02: A 59. percben Mossoró is kapott sárgát.

22:15: Porto csere: Guarin helyett belluschi

22:18: Elkezdődött az utolsó negyedóra a mérkőzésen.

22:19: Falcao sárga.

22:20: Mossoró sárga.

22:21: A 79. percben cserélt a Porto: Varela helyett James Rodriguez.

22:22: A 80. percben Kaká kapott sárgát.

22:29: A 86. percben Belluschi nagy lökete suhant el a bal felső sarok mellett-fölött!

22:30: A 87. percben egy Braga szöglet jön, de semmi.

22:33:Elkezdődött az utolsó perc.